Akdeniz’in en güzel kıyılarına sahip olan ülkemizin güneybatı köşesinde, Türkiye’nin en güzel ve en ünlü kıyılarından, Gökova Körfezi girişinde yer alan Gökova Ören Marina, Akdeniz’in değerli bir incisi olarak hizmet vermektedir.

Ören Beldesi, Muğla iline bağlı Milas ilçesinin 40 km güneyinde Gökova Körfezi’nin kuzey sahilinde yer almaktadır. Arkası sarp kayalıklara dayanan beldenin önünde Kocaçay’ın getirmiş olduğu alüvyonlarla oluşan ovası uzanır. Bugünkü Ören antik Keramos kentinin üzerine kurulmuştur.

Yöre halkı 1990 yılına kadar geçimini tarım (narenciye, susam, tütün, pamuk, hububat), hayvancılık, dokumacılık (halı, kilim, ipek, bez vb.) sağlamakta idi. 1990’lı yıllardan sonra ekonomiye turizmin katkısı azımsanamayacak kadar artmıştır. Otelcilik, restoran işletmeciliği, yatçılık ve eğlence mekanları gibi turizm işletmeleri yaygınlaşarak belde ekonomisine katkı sağlamaya başlamıştır.

Gökova Körfezi Türkiye’de en fazla balık çeşidi bulunan bir iç denizdir. Bu nedenle belde halkının bir kısmı geçimini balıkçılıktan sağlamaktadır. Ören Beldesi’nin nüfusu yaklaşık olarak 4.500 civarındadır. Bu rakam çevre köylerle birlikte 9.000’i bulmaktadır. Yaz aylarında turizm sezonunun başlaması ile belde nüfusu 30.000’lere ulaşmaktadır.

Ören Beldesi’nde Akdeniz bölgesi iklim şartları egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 20°C civarındadır. Yaz aylarında 32-34°C’ye ulaşan sıcaklık, kış aylarında gündüz 10°C’nin altına pek düşmemektedir. Sezonda deniz suyu sıcaklığı 22°C civarındadır.

Turizmdeki bu gelişmelere paralel olarak Gökova Ören Marina; Ulaştırma Bakanlığı, DLH Genel Müdürlüğü’nce yap işlet devret modeli ile 2012 yılı Kasım ayında inşa edilmeye başlanmış ve nihayet 2015 yılında tamamlanarak yaz sezonunda hizmete açılmıştır. 218.000 m²’lik geniş alanda hizmet veren Gökova Ören Marina; 8-30 metre arası yatların konaklayabilmesine olanak sağlayan ve 416 deniz, 130 kara kapasiteli büyük bir komplekstir. Modern bir marinada bulunması gerekli tüm alt yapı hizmetlerini eksiksiz şekilde sunan Gökova Ören Marina hizmet kalitesiyle hem bölgeye hem ülkemize önemli bir prestij sağlamaktadır.

Gökova Ören Marina’nın Milas-Bodrum Havalimanı’na uzaklığı sadece 59 km’dir ve 45 dakikada ulaşılabilmektedir. İkinci alternatif Dalaman Havalimanı 115 km, 3. alternatif İzmir Adnan Menderes Havalimanı 220 km mesafededir.

Gökova Körfezi’nin gözde mekanları olan; Yedi Adalar, Okluk Koyu, Karacaören Koyu, Sedir Adası ise Gökova Ören Marina’ya sadece 7-10 deniz mili uzaklıktadır.